[ad_1]

در حالی که مالکان و وکیلِ خانه مادریِ پروین اعتصامی می‌گویند کارشناسان میراث فرهنگی چند سال پیش، در بازدید از این مجموعه خانه‌ها اعلام کردند بخشی از خانه ارزشمند است و باید حفظ شود، اما یگان حفاظت میراث فرهنگی می‌گوید، این مجموعه ارزش تاریخی ندارد!

به گزارش ایسنا، به دنبالِ اعلامِ یکی از مالکان خانه مادریِ پروین اعتصامی مبنی بر غصبِ این خانه در چند شب گذشته و توسط حفاران غیرمجاز، یگان حفاظت میراث فرهنگی در بازدیدِ چند روز پیش خود از دو پلاک خانه که به انتخاب شخصی که خود را نماینده مالکان معرفی کرده داشته، اعلام کرد که این مجموعه‌ی قدیمی فاقد ارزش است.

براساس آن‌چه مدیر روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران به ایسنا می‌گوید: نیروی یگان حفاظت این اداره‌کل بعد از بازدید از دو پلاک خانه از میان پنچ پلاک خانه در این کوچه اعلام کرد، «این ملک موصوف به خانه مادر پروین اعتصامی است که دارای چندین پلاک در متراژهای مختلف و همه پلاک‌ها دارای مستأجر و ورثه و در اختیار افراد مختلف است، یکی از مستأجرین به نام آقای کریمی که خود را نماینده مالکین می‌نامید و تعداد چندین پلاک فاقد سکونت در این بن‌بست را در اختیار داشت، گفت که حفاری‌ای صورت نپذیرفته و نیروی یگان موفق به بازدید دو پلاک خانه شد که حفاری در آن‌ها دیده نشد، بقیه پلاک‌ها به علت مسکونی و بسته بودن بازدید میسر نشد. همه‌ی ورثه با هم بر سر این ملک اختلاف دارند. »

او در ادامه درخواستِ پیگیری بیشتر این اتفاق را از طریق معاون حفظ و احیاء اداره کل میراث فرهنگی استان تهران کرده است.

این صحبت نیز در حالی مطرح شده که وکیل خانواده‌ی طغرایی در گفت‌وگو با ایسنا، «نخست این احتمال را از ذهن دور کرد که “دعوا سر ارثیه است” و گفته بود: دو وارث برای این چند قواره خانه بود، خانه‌ای که میان سودابه اعتصامی و روح‌انگیز اعتصامی تقسیم شد، هر دو خواهر فوت کردند، اما زمین بین دو خواهر تقسیم شد، من وکیل خانواده‌ی سودابه هستم و با فرزندان روح‌انگیز نیز در تماس هستم. در حال گرفتن مجوزهای لازم از شهرداری برای فروش و تخریب خانه‌ها به جز بخش ارزشمند بنا براساس دستور میراث فرهنگی بودیم که متوجه شدیم افرادی خانه را تصرف کرده‌اند، هیج دعوایی برای ارثیه در میان نیست.

وی با بیان این‌که میراث فرهنگی چند سال قبل به مالکان خانه اعلام کرده که بخشی از خانه به دلیل داشتن تزئینات ارزشمند است و باید نگه‌داری شود، ادامه داده بود: از سوی دیگر از حدود ۲۰ سال قبل تا ۱۰ سال گذشته چند نفر به همراه خانواده‌هایشان در بخش‌هایی از خانه ساکن بودند که یک نفر را نماینده کردم تا کارهای اداریِ بیرون کردن تصرف‌کنندگانِ خانه را در آن زمان انجام دهد و موفق به این کار نیز شد. حالا بعد از حدود ۱۰ سال؛ آن نماینده با چند نفر بخش تاریخی خانه را تصرف کرده‌اند.»

از سوی دیگر به گفته‌ وجیهه قاسمی، مدیر روابط عمومی میراث‌فرهنگی استان تهران؛ معاون میراث فرهنگی استان تهران اعلام کرده است؛ سال ۹۳ در بازدیدی که میراث فرهنگی از این خانه انجام می‌دهد، اعلام می‌کند پنج پلاک ثبتی در بن‌بست پروین اعتصامی در این مجموعه واجد ارزش اعلام شده است.

براساس این گزارش، پنجم مرداد سال ۹۳ رجبعلی خسروآبادی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در نامه‌ای به شهردار منطقه ۱۱ با اشاره به پنج پلاک ثبتی قرار گرفته در این بست اعلام می‌کند؛ «پلاک سه براساس صورت‌جلسه شورای فنی استان در تاریخ ۱۷ تیر ۹۳ با عنایت به ارزش های معماری و تاریخی – فرهنگی ملک مذکور حفظ آن الزامی بوده و تخریب و نوسازی ملک مطلقا ممنوع اعلام می‌شود.»

همچنین دستور جلسه‌ی تصویب ممنوعیت تخریب در این خانه را اعضای شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران رجبعلی خسروآبادی، فریبرز دولت‌آبادی، سیداحمد محیط طباطبایی، علی رضا قلی‌نژاد، ناصر پازوکی، کیانوش تکلو و سپیده سیروس نیا امضا کرده و تاکید کرده‌اند؛ «پیشنهاد ثبت ملی اثر بررسی شود، تخریب و نوسازی ملک با توجه به ارزش‌های معماری آن ممنوع است . تجمیع در پلاک مذکور ممنوع است»

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn