[ad_1]

بیش از 120 گردشگر خارجی ظهر عاشورا از نزدیک آیین نخل‌برداری مردم اردکان و رسوم مذهبی چند شهر استان یزد را به تماشا نشستند.

«محمدرضا نصیری»، معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به علاقه گردشگران خارجی به شرکت در مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی، اظهار کرد: امسال بیش از 120 گردشگر از کشورهای مختلف جهان برای شرکت در این مراسم‌ به استان یزد سفر کردند.

وی افزود: این گردشگران از کشورهای آلمان،‌ هلند، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و برخی کشورهای جنوب شرق آسیا چون چین، ژاپن و اندونزی به استان یزد سفر کردند.

این مقام مسئول هدف از راه‌اندازی تور گردشگران مذهبی در این ایام را آشنایی گردشگران با آداب و رسوم و مراسم آئینی کشورمان دانست و گفت: مطمئناً این گردشگران با تأثیری که از آئین‌های مذهبی دهه اول ماه محرم به‌ویژه در شهرهای استان یزد گرفته‌اند، سفیران فرهنگی خوبی برای کشورمان در جای جای جهان خواهند بود.

نصیری افزود: این سفیران مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی را به همه مردم دنیا نشان خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: این گردشگران طی روزهای تاسوعا و عاشورا در حسینیه شاهزاده فاضل و تکیه امیرچخماق در شهرستان یزد، حسینیه سفید در شهرستان اشکذر، حسینیه امام در شهرستان تفت، حسینیه باغ‌بهار در شهرستان مهریز و حسینیه کوشکنو اردکان حضور یافته‌اند.

نصیری با اشاره به برنامه‌های این گردشگران که با بازدید از مراسم نخل‌برداری، تعزیه، جوش دوره، سینه‌زنی، طبخ و توزیع نذری و نیز حضور در بافت تاریخی شهرهای مختلف استان، از توزیع بسته‌های فرهنگی با محوریت تبیین واقعه عاشورا و معرفی امام حسین(ع) و یاران ایشان و اهداف قیام عاشورا به زبان انگلیسی در بین گردشگران خارجی خبر داد.

وی گفت: یک روحانی مسلط به زبان انگلیسی نیز گردشگران را در این بازدیدها همراهی می‌کرد که در این ایام مراسم روضه‌خوانی به زبان انگلیسی نیز ویژه گردشگران خارجی در برخی حسینیه‌های یزد برگزار شده است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی یزد تصریح کرد: استقبال گردشگران خارجی از برنامه‌ها و آئین‌های عاشورایی در یزد هر سال افزایش پیدا می‌کند و هر سال شاهد حضور گردشگران بیشتری از کشورهای مختلف دنیا به‌ویژه کشورهای اروپایی در این مراسم هستیم.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn