[ad_1]

به دنبال حضور آرمن امیریان، وزیر فرهنگ ارمنستان در ایران برای افتتاح نمایشگاه «ایران و ارمنستان، خاطره یک سرزمین» در موزه ملی ایران، وی با سید عبااس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان دیدار کرد و ۲۰ موضوع مختلف فرهنگی را بررسی و به توافق‌هایی رسیدند.

به گزارش ایسنا، امیریان و علی‌اصغر مونسان – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری _ شب گذشته سه‌شنبه -25 مهر – در حاشیه آئین افتتاح نمایشگاه مشترک ایران وارمنستان درباره‌ی نتایج این دیدار به خبرنگار ایسنا توضیح دادند.

امیریان گفت: در این دیدارها ۲۰ موضوع مهم مورد بررسی قرار گرفت که برگزاری نمایشگاه‌های آثار تاریخی، برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی و نیز برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی از مهم‌ترین موضوعات بود.

برگزاری سه جانبه جشنواره «عاشقان»

وی برگزاری جشنواره «عاشقان» را یکی از این توافق‌ها دانست و افزود:‌  قرار شد جشنواره‌های مشترک به خصوص جشنواره «عاشقان» بین سه کشور ایران، ارمنستان و گرجستان برگزار شود.

او هم‌چنین از توافق بر سر برگزاری نمایشگاه صنایع دستی خبر داد و گفت: می‌خواهیم ایران و ارمنستان تولیدات مشترک در زمینه فرهنگی‌ و صنایع دستی داشته باشیم و کاری کنیم که از نظر اقتصادی آن محصولات به فروش برسند.

برگزاری ارکسترسمفونیک مشترک و همکاری دوجانبه هنرمندان

وی اجرای شدن برگزاری ارکستر سمفونیک مشترک را آرزوی بزرگی دانست که مسئولان فرهنگی دو کشور تمایل به اجرائی شدن آن به صورت مستقیم دارند و افزود: در ادامه درباره‌ی برگزاری مشترک ارکستر سمفونیک بین دو کشور تفاهم شد، هم‌چنین درباره‌ی برگزاری برنامه‌های مختلفِ فرهنگی در زمینه‌های نقاشی، همکاری بین نقاشان دو کشور، پیکرتراشان و هنرمندان تجسمی دو کشور صحبت و تفاهم‌هایی در این زمینه انجام شد.

او با بیان این‌که در پایه و اساس همه این‌ها باعثِ دوستی دو ملت است، تاکید کرد: این اقدامات فرهنگی به مردم ارمنستان این فرصت را می‌دهد که خود را به شرق معرفی کند، از سوی دیگر این فرصت برای ایران پیش می‌آید که خود را به غربِ اروپا معرفی کند.

امیریان هم‌چنین نمایشگاه «ایران و ارمنستان، خاطره یک سرزمین» را یک نمایشگاه استثنایی در سطح منطقه و حتی جهان دانست که نشان‌دهنده روابط دو کشور در گذشته و زمان حال است و افزود: به‌وسیله این نمایشگاه به مردم کشورمان و به جهان نشان می‌دهیم که تا چه اندازه کنار هم بوده‌ایم و روابط دو کشور از چه سابقه تاریخی برخوردار است.

فروش صنایع دستی ایران در اوراسیا

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‎‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در حاشیه افتتاح این نمایشگاه درباره‌ی ملاقات‌های روزگذشته دو وزیر فرهنگ ایران و ارمنستان به خبرنگاران گفت: در ملاقات با وزیر فرهنگ ارمنستان قرار شد نمایشگاه‌هایی را به‌صورت رفت و برگشت در دو کشور برگزار کنیم و در همین ارتباط مقرر شد نمایشگاه صنایع‌دستی داشته باشیم.

او با تاکید بر این‌که در این جلسات موضوعات صنایع دستی و گردشگری و میراث‌فرهنگی نیز مورد بحث قرار گرفتند، افزود: در حوزه میراث فرهنگی قرار شد موزه‌های دو کشور تبادلِ اطلاعات و آثار فرهنگی خود را ارائه دهند و به صورت رفت و برگشت در هر دو کشورنمایشگاه‌هایی برگزار شود، همچنین قرار شد نمایشگاه‌های مشترک بین این دو کشور برگزار شود.

وی عضویت ارمنستان در “اوراسیا” راعاملی دانست تا ایران نیز محصولات صنایع دستی خود را در اوراسیا معرفی و به فروش برساند.

ثبت مشترک جهانی مسجد کبود ارمنستان و ایران

مونسان هم‌چنین در پاسخ به پرسش ایسنا درباره‌ی احتمال تفاهم دو کشور برای انجام پروژه‌های باستان‌شناسی مشترک گفت: قرار شد همکاری‌های مشترک ادامه داشته باشد و  تجربه‌های خوبی که ایران در این زمینه دارد را در اختیار ارمنستان قرار دهد.

او اضافه کرد: در حال حاضر نیز احیا و مرمت مسجد کبود در ارمنستان با همکاری تیم ایرانی در دست انجام است، تا بعد از پایان کار نیز در قالب یک همکاری مشترک این اثر ارزشمند را درفهرست میراث جهانی به ثبت برسانیم.

برگزاری رالی تورهای خانوادگی بین ایران وارمنستان

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره‌ی تفاهم‌های گردشگری انجام شده بین دو کشور توضیح داد: با هدف توسعه گردشگری بین دو کشور کمیته‌های گردشگری دو کشور فعال‌تر می‌شوند و بسته‌های گردشگری مشترک و بین موزه‌ای بین ایران و ارمنستان تدوین می‌شود.

او با بیان این‌که برگزاری «رالی تورهای خانوادگی» که توسط وی به وزرای فرهنگ ایران وارمنستان پیشنهاد شده، مورد استقبال قرار گرفته است، افزود: چون مسیر زمینی بین ایران و ارمنستان جذاب و مسافت کم است و می‌تواند موضوع جذابی برای برگزاری رالی تورهای خانوادگی بین دو کشور باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn